Vad händer när en hel generation slutar tänka själv?
Läromedelsförfattarnas ordförande Per Kornhall och hjärnforskaren och AI-entreprenören Katarina Gospic lyfter, i en debattartikel i Göteborgs-Posten, vikten av att elever och unga måste träna det egna tänkandet.
– Den mänskliga hjärnan är fantastisk. Varje gång du läser, lär dig något nytt eller utmanar dig själv skapas och stärks kopplingar mellan nervceller. Så vad förlorar vi när tekniken inte längre hjälper oss att tänka, utan tänker åt oss?
Så skriver vår ordförande Per Kornhall tillsammans med hjärnforskaren och AI-entreprenören Katarina Gospic i en debattartikel i Göteborgs-Posten den 21 oktober. Med stöd av data från rapporten Svenskarna och Internet 2026 av Internetstiftelsen lyfter de vikten av att fortsätta tänka självständigt i en tid av AI.
De lyfter också det senaste Pisa-resultatet, som visar på ett signifikant tapp i läsförståelse bland landets 15-åringar. Även om resultatet har flera orsaker är det ett faktum att djupläsning och att resonera själv är aktiviteter som tränar hjärnan. Samtidigt är det sådana aktiviteter som är enklast att hoppa över med hjälp av en chattbot.
Vi behöver se till att elever och unga får träna det egna tänkandet genom hela skolgången. De behöver ha tillgång till läromedel och läsa längre texter för att förstå sammanhang och utveckla det kritiska tänkandet. I en tid av artificiell intelligens måste vi värna den mänskliga intelligensen.
Läs hela debattartikeln här: Vad händer när en hel generation av unga människor slutar tänka själva? | Göteborgs-Posten
Katarina Gospic, foto Gabriel Liljevall. Per Kornhall, foto Kajsa Göransson.