Kansli

På Läromedelsförfattarnas kansli arbetar vi dagligen med stipendiehantering, att förbättra villkoren för författare och skapa meningsfulla medlemsaktiviteter.

Du är varmt välkommen att höra av dig till oss. För generella ärenden skriver du till adm@laromedelsforfattarna.se. Är du författare och vill ha juridisk rådgivning är adressen radgivning@laromedelsforfattarna.se.

Du når oss på telefon 08-440 84 80 under dessa tider:
Måndag kl. 13.00-15.00
Tisdag kl. 10.00-12.00 och kl. 13.00-15.00
Onsdag kl. 13.00-15.00
Torsdag kl. 10.00-12.00 och kl. 13.00-15.00
Fredag kl. 10.00-12.00

Kansliet ligger centralt i Stockholm på Drottninggatan 61. Kom gärna förbi på en kaffe om du har vägarna förbi. 

Förbundsdirektör/vd

Frida Engman

frida.engman@laromedelsforfattarna.se

Förbundssekreterare

Jan Karlsson foto Anita Hyttinen

Jane Karlsson

jane.karlsson@laromedelsforfattarna.se

Förbundsjurist

 

Johan Ingildsen-Olsson

johan.ingildsen-olsson@laromedelsforfattarna.se

Handläggare

Maria Ljungdahl

maria.ljungdahl@laromedelsforfattarna.se

Informatör/webbredaktör

Anita Hyttinen

anita.hyttinen@laromedelsforfattarna.se

Kommunikatör

Embla Jernstig

embla.jernstig@laromedelsforfattarna.se

Ekonom

Per Solnes

per.solnes@laromedelsforfattarna.se